15 zásad dobrého sociálního bydlení
Platforma pro sociálmí bydlení sestavila následujících 15 zásad dobrého systému sociálního bydlení. Zákon splňující tyto zásady bude funkčně a efektivně řešit bytovou nouzi v České republice. Čím méně zásad návrh zákona splňuje, tím menší je pravděpodobnost, že k něčemu bude. Pokud je v v následujícím výčtu zásada zbarvena zeleně, tak ji znění zákona naplňuje. Červené zásadny splněny nejsou. Šedé zásady jsou splněny jen částečně nebo je hodnocení rozporuplné. Po kliknutí na zásadu se vám zobrazí její plné znění a zdůvodnění našeho stanoviska.
Stávající návrh zákona je podle odborníků iniciativy rizikový, změna dávkového systému může přijít až ve chvíli, kdy bude zajištěn dostatek sociálních bytů pro lidi z ubytoven.
Návrh zákona, který předložilo MPSV v únoru 2017 vládě, splňuje 5 a jen částečně naplňuje 3 z celkových 15 zásad dobrého systému sociálního bydlení. Zákon zároveň nesplňuje ani 2 ze 4 podmínek, kterými podmínila svoji podporu návrhu Platforma pro sociální bydlení v dopise adresovaném ministryni práce a sociálních věcí. První nesplněnou podmínkou bylo, že pro osoby v bytové nouzi, které nabídku bytu nedostanou, nebude omezována výplata dávek na bydlení vyplácených do nejistého či nevyhovujícího bydlení. Druhou podmínkou, již návrh zákona nesplňuje, bylo, že bude dostatečně zajištěn zákaz segregace a diskriminace v přístupu k sociálnímu/dostupnému bydlení. Celkově lze říci, že se jedná o jednoznačně méně kvalitní návrh, než jaký byl předložen v září do meziresortního připomínkového řízení. Přesto stále platí, že by – při eliminaci dvou hlavních rizik (vyplývajících z úpravy dávkového systému a neřešení segregace a diskriminace) – jeho přijetí a implementace mohly přispět ke zlepšení akuální neutěšené a nadále se zhoršující situace v oblasti bydlení chudých obyvatel. Verze: návrh MPSV, únor 2017.
Cílová skupina sociálního bydlení bude definována na základě sjednocení množiny osob:
- v situaci bez domova podle typologie ETHOS,
- které vynakládají na bydlení více než 40 % svých příjmů,
- nejsou schopny řešit situaci vlastními silami.
Zákon uloží samosprávám povinnost, aby
- zjišťovaly potřeby kapacit sociálního bydlení ve svém správním obvodu,
- plánovaly zajištění těchto kapacit v dostatečném množství (na základě doporučené metodiky vytvářely a pravidelně aktualizovaly obecní plán sociálního bydlení),
- garantovaly zajištění těchto kapacit, ne nutně však z vlastního bytového fondu.